Skład zespołu ds. zmiany prawa Inicjatywy Społecznej (Nie) zapomniane cmentarze
Małgorzata Bednarek – doktor habilitowana w zakresie nauk prawnych oraz radca prawny. Autorka książek, studiów i artykułów z dziedziny prawa m.in.: „Przemiany własności w Polsce. Podstawowe koncepcje i konstrukcje normatywne", czy wydana w tym roku „Sytuacja prawna cmentarzy żydowskich w Polsce 1944-2019”. Współpracuje z Komisją Rabiniczną ds. Cmentarzy.
Paweł Borecki - doktor habilitowany nauk prawnych, nauczyciel akademicki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Zakładu Prawa Wyznaniowego w Uniwersytecie Warszawskim. Publicysta. Szeroko znany autor dzieł z zakresu prawa wyznaniowego, a także komentator tych kwestii w mediach publicznych i niepublicznych.
Ewa Domańska – profesor nauk humanistycznych na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i visiting professor w Department of Anthropology/Archaeology Center, Stanford University; członek korespondent PAN. Zajmuje się m.in. ontologią martwego ciała i szczątków (w tym alternatywnymi sposobami postępowania z ludzkimi szczątkami), środowiskową historią grobów (zwłaszcza masowych), statusem gleb cmentarnych i zagadnieniem ekshumacji politycznych. Ostatnio opublikowała m.in. „Nekros: Wprowadzenie do ontologii martwego ciała" (PWN, 2017); „Gleba cmentarna jako dziedzictwo” (w: Dziedzictwo we współczesnym świecie, red. A. Marciniak i in., Universitas, 2018), „Ekshumacje polityczne” (red. z A. Staniewską; słowo/obraz terytoria, 2021 w druku).
Barbara Imiołczyk – od 10 lat zajmuje się w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich wprowadzaniem zmian społecznych przez działania miękkie (jest dyrektorką Centrum Projektów Społecznych), inicjatorką powołania grupy roboczej (Nie) zapomniane cmentarze, w której pracach uczestniczy. Z wykształcenia humanistka. Ma doświadczenie samorządowe i poselskie.
Hubert Izdebski - profesor nauk prawnych, radca prawny i adwokat, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. Były profesor Uniwersytetu Warszawskiego, a obecnie profesor Uniwersytetu SWPS w Warszawie i innych uczelni; były członek Rady Legislacyjnej. Szeroko znany jako współautor projektów ustaw, zwłaszcza dotyczących administracji publicznej.
Olga Kich- Masłej – adiunkt (doktor) w Katedrze Ukrainoznawstwa Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ ze specjalnością „Studia polsko-ukraińskie. Pogranicze i sąsiedztwo w Europie”. Zajmuje się dziedzictwem kulturowym (w tym sepulkralnym) polsko-ukraińskiego pogranicza. Autorka monografii dotyczącej cmentarza greckokatolickiego w Wierzbicy.
Anna E. Kubiak – antropolog kultury, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN i wykładowca w Graduate School for Social Research. Autorka m.in. książek: „INNE ŚMIERCI. Antropologia umierania i żałoby w późnej nowoczesności” (Universitas, Kraków 2014), "Pogrzeby to nasze życie" (IFiS PAN, Warszawa 2015), „Assisted Death in the Age of Biopolitics and Bioeconomy” (Cambridge Scholars Publishing, Cambridge 2020). Obszary zainteresowań naukowych: tanatologia, bioetyka, eutanazja, antropologia wizualna, studia nad traumą i pamięcią, starość.
Damian Kruczkowski - wiceprezes Stowarzyszenia FRYDHOF, które od kilku działa na terenie dawnego województwa konińskiego. Ma doświadczenie (głównie w pracy fizycznej) na takich nekropoliach, ale również na polu edukacyjnym, a ostatnio i wydawniczym.
Adam Kuczyński - radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.
Specjalizuje się w prawie i postępowaniu administracyjnym. Zajmuje się m.in. wsparciem prawnym dla organizacji pozarządowych; reprezentuje je przed organami administracji, sądami administracyjnymi i powszechnymi w postępowaniach związanych z celami statutowymi organizacji, w tym w szczególności w związku z ochroną środowiska, zabytków, ładu przestrzennego, dostępem do informacji publicznej. Na stałe związany ze Stowarzyszeniem Sieć Obywatelska Watchdog Polska.
Dariusz Popiela - sportowiec, olimpijczyk, medalista mistrzostw Świata i Europy, wieloletni reprezentant Polski w kajakarstwie slalomowym. Założyciel Fundacji Rodziny Popielów „Centrum” Nowy Sącz. Głównym celem Fundacji jest realizacja projektu „Ludzie, nie liczby” - imiennego upamiętnienia ofiar Zagłady oraz propagowania wiedzy i przywracania pamięci o mniejszościach narodowych, etnicznych i religijnych zamieszkujących tereny Polski w ujęciu historycznym i współczesnym.
Jacek Sobczak - profesor nauk prawnych, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, nauczyciel akademicki Instytutu Nauk Prawnych Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, w przeszłości również Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i innych uczelni. Specjalista wielu dyscyplin prawnych, między innymi prawa autorskiego, prawa funeralnego „jeśli użyjemy tego jednak wciąż neologizmu”.
Grażyna Staniszewska - prezeska Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, które prowadzi projekt „Ogrody pamięci” (renowacja starych zabytkowych cmentarzy) oraz prezeska Fundacji Stypendialnej KALYNA. W latach 1989-2009 posłanka na Sejm, senatorka i europosłanka. Poprzednio od 1980r. działaczka „Solidarności” (szefowa Wszechnicy Podbeskidzia). W stanie wojennym internowana, aresztowana, potem koordynatorka struktur podziemnych Podbeskidzia i członkini podziemnej Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ”S”. Inicjatorka grupy i Inicjatywy (Nie)zapomniane cmentarze.
Joanna Troszczyńska- Reyman – pracuje w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Centrum Projektów Społecznych. Od ponad dwóch lat koordynuje działania związane z grupą (Nie)zapomniane cmentarze. Ma duże doświadczenie w konsolidacji osób i grup na rzecz projektów społecznych oraz w kontaktach z mediami.
Michał P. Wiśniewski - prezes Stowarzyszenia Lapidaria Zapomniane Cmentarze Pomorza i Kujaw. Stowarzyszenie zajmuje się działalnością (dokumentacyjną, porządkową i edukacyjną) na rzecz zapomnianego, lokalnego tzw. trudnego dziedzictwa jakim są nieczynne cmentarze w przeważającej większości innowiercze.
Krzysztof Wolicki – prezes (wybrany na trzecią kadencję) Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego. Dziennikarz, pełniący obowiązki redaktora naczelnego miesięcznika funeralnego „Memento”. Emerytowany policjant, technik kryminalistyki.
Małgorzata Zawiła - dr hab. w obszarze nauk o kulturze i religii, religioznawczyni. Od 20 lat realizuje badania socjologiczne w zakresie studiów nad śmiercią (tanatologii). Od 2002 roku prowadzi na Uniwersytecie Jagiellońskim kurs na temat społecznych i kulturowych kontekstów śmierci i umierania. Autorka książek „Dziedziczynienie przedwojennych cmentarzy na terenach postmigracyjnych Polski” oraz „Religia i śmierć. Trajektoria umierania i jej religijne elementy na przykładzie środowisk hospicyjnych w Polsce”.
Tadeusz Jacek Zieliński – lider grupy
Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor tytularny teologii protestanckiej, radca prawny, prorektor ds. nauki i kształcenia Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, kierownik Katedry Prawa Oświatowego i Polityki Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych tej uczelni. Specjalizuje się w prawie antydyskryminacyjnym, administracyjnym i w zakresie edukacji obywatelskiej.